AKO SA SPRÁVAŤ NA CESTE V NEPRIAZNIVOM POČASÍ?

Dátum vyzdvihnutia
08 00 zmeniť výberom
Dátum vrátenia
08 00 zmeniť výberom

Dážď a mokrá vozovka spôsobujú na cestách vodičom nemalé problémy. Cesty sú šmykľavé, vlastnosti vozidla sa menia a zvyšuje sa riziko nehody. Avšak aj v daždi sa dá jazdiť bezpečne.

Jeseň na Slovensku sa vyznačuje prevažne daždivým a veterným počasím. Jazda v týchto podmienkach si vyžaduje len istú dávku skúseností a informácií, na ktoré netreba zabúdať.

Dôležité je byť na nepriaznivé podmienky pripravený ešte pred jazdou. Ak máte strach zo zlého počasia, kvôli nedostatku skúseností, ak je to možné radšej zostaňte na mieste, kde sa práve nachádzate. Keď dážď ustane, môžete bezpečne vyraziť opäť na cesty. Zvážte tiež výber svojej trasy. Dajte si pozor na cesty a podchody náchylné na záplavy.

Počas dažďa je v ovzduší väčšia vlhkosť, čo spôsobuje rýchlejšie zahmlievanie skla zvnútra. Preto maximalizujte viditeľnosť pomocou klimatizácie. Pri zníženej viditeľnosti je podstatné jazdiť s čistým čelným sklom a oknami. Potrebné je tiež kontrolovať stav stieračov. Lišty stieračov by sa mali meniť, keď ich guma vytvrdne alebo sa vyštrbí a začnú za sebou zanechávať šmuhy alebo vydávať nadmerný hluk. Nezabudnite si tiež raz týždenne skontrolovať aj hladinu kvapaliny v ostrekovačoch.

Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré tvoria rozdiel v tom ako sa auto v daždi na ceste správa je vek, stav pneumatík a hlavne ich dezén. Opotrebované pneumatiky totiž menej držia na vlhkej vozovke, čo môže viesť ku šmyku a prípadne následnej nehode. Ak pneumatiky nemajú dostatočne hlboký dezén, tým skôr pneumatika nebude stíhať spod seba odvádzať vodu a vozidlo stratí priľnavosť k povrchu vozovky. Vtedy stratí kontakt s vozovkou o nastane aquaplaning, stav, pri ktorom je auto neovládateľné. Ak sa ocitnete v stave aquaplaningu nepridávajte plyn, nebrzdite, ak to nie je potrebné netočte volantom a stlačte spojku. Pri aquaplaningu je dôležité počkať, kým sa kolesá opäť stretnú s vozovkou a získajú trakciu, následne odpor vody spomalí vozidlo.

Pri jazde v nepriaznivom počasí sa držte za autom pred vami. Pomáha vám totiž rozrážať vodu, ktorá sa na vozovke nachádza. Dávajte však pozor aj na to, že sa počas dažďa znižuje viditeľnosť a brzdná dráha môže byť aj dvojnásobná, preto jazdite opatrnejšie a dbajte na väčšiu vzdialenosť medzi vozidlami.

Medzi vašim vozidlom a vozidlom idúcim vpredu nechajte najmenej päť sekundovú vzdialenosť. Keď riadite vozidlo počas dažďa ovládajte ho citlivejšie. Nebrzdite prudko, pretože prudké reakcie vás môžu dostať do šmyku. Ak sa náhodou už ocitnete v šmyku, brzdu len udržujte v stálom tlaku a vytočte riadenie v smere šmyku. Na mokrej vozovke používanie tempomatu so sebou prináša vyššie riziko nehody kvôli aquaplanningu. S tempomatom stratíte kontrolu nad vozidlom oveľa rýchlejšie. Snažte sa tiež vyhýbať veľkým mlákam. Je ťažké odhadnúť ich hĺbku a pri ľahšom aute vás môže vjazd do kaluže strhnúť do šmyku.

Stretnutie podnikateľov v autopožičovni Payless Car Rental

Nezabúdajte aj na to, že v daždivom počasí vám denné svietenie nestačí. Vo väčšine áut sú pri dennom svietené zadné svetlá vypnuté. Preto ako prvé po nasadnutí do auta skontrolujte zapnuté svetlomety. V hustom daždi je dôležité, aby vás videli ostatné vozidlá včas a mohli reagovať v prípade potreby. V prípade príliš hustého dažďa a horšej viditeľnosti nezabúdajte používať svetlomety do hmly.

Kroky prípravy vozidla do nepriaznivého počasia máme v našej autopožičovni na starosti my. Takže sa o ne u nás nemusíte strachovať. U nás vám stačí si jednoducho zapožičať vozidlo a riadiť sa týmito radami do nepriaznivého počasia.

Payless Car gigarent ponuka

Avšak aj samotná jazda v daždi je pre väčšinu vodičov nepríjemná. Nemali by ste preto zabúdať na väčšiu ohľaduplnosť k ostatným vodičom, dodržiavať voľnejšie tempo a plne sa sústrediť na vedenie vozidla.